Midilli'ye Nasıl Gidilir?

Midilli Hakkında Genel Bilgiler

Midilli Adası (İngilizce adı Lesvos Adası), Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan, Yunanistan’a ait bir Ege adasıdır. Yunanistan’ın ana karasından çok, Türkiye’nin Ayvalık İlçesi’ne yakın olan ada, Yunanistan’ın Girit ve Rodos’tan sonra 3. büyük adasıdır. Midilli Ayvalık arası 14 deniz milidir.

Adanın merkezi Mytilene’dir. Bizler adayı her ne kadar Midilli olarak adlandırsak da, adanın bilinen yerel ismi Lesvos’dur. Lesvos ismi ise ünlü Yunan şairi; Midilli’de dünyaya gelen Sappho’ dan gelmektedir.  Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü denizcilerinden Barbaros Hayrettin Paşa 1467 yılında bu adada doğmuştur. Adanın nüfusu Limni ve Bozbaba Adaları ile beraber 115.000 civarındadır. Midilli Adası, 370 km sahil uzunluğuna sahiptir. Ada 3 büyük körfez; Kalloni, Gena ve Polichnitos Körfez’leri ile çok sayıda koylara sahiptir.

Yunanistan’ın  Ege Bakanlığı’nın, Kuzey Ege Bölge Valiliği’nin ve Yunanistan Ege Üniversitesi’nin Rektörlüğü’nün yer aldığı önemli bir yerleşim merkezidir. Adada, turizm 1980 yılından sonra gelişmeye başlamıştır.

Midilli Adası’nda Akdeniz’in en büyük kalelerinden biri olan Midilli Kalesi (Kastros’u)bulunmaktadır. Gatelluzi tarafından yapılmış görkemli kule, etkileyici kubbeye sahip olan Agios Therapontas Kilisesi ve liman uçundaki Özgürlük Heykeli, şehrin simgelerindendir.

Midilli Adası, Yunanistan’ın en önemli uzo üretim merkezlerinden birisidir. Midilli Adası plajları, otelleri, restoranları, alışveriş imkanları, köyleri, günlük Midilli turları ve eğlence açısından her tür talep ve ihtiyacı karşılayabilen, yoğun bir gece hayatına sahip olan düzenli ve canlı bir şehirdir.

Midilli Kalesi

Midilli Kalesi

agios-therapon-kilisesi

Agios Therapon Kilisesi